Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je juče da je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES) doneta odluka o vanrednom povećanju minimalne zarade od 1. oktobra ove godine za 9,4 odsto, odnosno sa 53.592 dinara na 58.630 dinara, što je izraženo u evrima povećanje sa 450 na 500 evra.
Mali je na konferenciji za novinare, održanoj nakon sednice SES-a, istakao da je ovo druga godina zaredom u kojoj sve strane u dijalogu postižu saglasnost oko povećanja minimalne zarade, što je značajan uspeh.
Prvi potpredsednik Vlade zahvalio se Uniji poslodavaca Srbije i sindikatima što su podržali inicijativu Vlade o vanrednom povećanju minimalne zarade, čime je ispunjeno obećanje koje je dao predsednik Srbije.
On je naglasio da će u ovoj godini minimalna zarada biti povećana čak dva puta – prvo povećanje je stupilo na snagu 1. januara, kada je minimalna zarada povećana za 13,7 odsto, dok će drugo biti od oktobra i iznositi 9,4 odsto.
Mali je precizirao da se cena radnog sata povećava sa 308 na 337 dinara, a ono što je važno naglasiti jeste i da je otvorena tema redovnog povećanja minimalne zarade od 1. januara 2026. godine za 10,1 odsto.
Prema njegovim rečima, o tome će se razgovarati krajem avgusta i početkom septembra tokom redovnih konsultacija na Socijalno-ekonomskom savetu.
Prvi potpredsednik Vlade je podsetio na to da je u januaru ove godine bilo redovno povećanje minimalne zarade od 13,7 odsto, i dodao da je sada dogovoreno vanredno povećanje od 9,4 odsto.
Ako se dogovorimo i sprovedemo redovno povećanje od 1. januara 2026. godine od 10,1 odsto na 550 evra, to je kumulativno povećanje minimalne zarade od 37 odsto za samo 12 meseci, rekao je Mali i istakao da to pokazuje brigu o zaposlenima, što je politika od koje se neće odustati.
On je govorio i o povećanju neoporezivog dela dohotka sa 28.423 dinara na 34.221 dinar, čime država izlazi u susret poslodavcima kako bi rasteretila njihovo poslovanje.
Mali je objasnio da se time ukupno opterećenje zarada smanjuje na 59,7 odsto, dok opterećenje na minimalnu zaradu ostaje 55,6 odsto, i ukazao na to da je to veoma važno jer je cilj da se nastavi otvaranje fabrika i dalje zapošljavanje građana.
On je podsetio i na to da povećanje minimalne zarade utiče na povećanje prosečne zarade, koja je u aprilu iznosila 932 evra, a do kraja godine će dostići 1.000 evra.
Mali je istakao da je cilj da do kraja 2027. godine prosečna zarada bude 1.400 evra, što je velika promena u veličini naše ekonomije, visini plata, broju zaposlenih, u perspektivi koja je pred nama i našom decom.